background

Wycieczka do Grecji

W dniach 6-13 maja 2018r. grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach wyruszyła w podróż do świata kultury antycznej, czyli do Grecji. Program wyjazdu obejmował wizytę w jednym z klasztorów Meteora, Delfach, Atenach, Peloponezie, Koryncie oraz Mykenach.
W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej przejechali przez Czechy i Austrię w kierunku Włoch, gdzie zwiedzili sanktuarium oraz cmentarz wojskowy w Loreto. Następnie udali się do Ankony i odwiedzili pięknie zdobiony średniowieczny kościół Santa Maria della Piazza, okazały budynek Loggia dei Mercanti oraz monumentalny rzymski Łuk Triumfalny Trajana.

Po czym zostali zaokrętowani na promie, który po około 20 godzinnym rejsie dobił do portu w Igoumenitsy. Bezpośrednio z portu nastąpił przejazd drogą widokową do wspaniałych klasztorów Meteora usytuowanych na niemal pionowych piaskowych skałach. Następnie grupa udała się do Kalambaki - wytwórni ikon bizantyjskich. Gospodarze zgotowali tam dla nas miłą niespodziankę w postaci losowania nagród rzeczowych. Pod koniec dnia przejechaliśmy do DELF, gdzie zgodnie z mitologią spotkały się wypuszczone przez Zeusa orły wskazując środek ziemi. Zwiedziliśmy również wyrocznię Apollina, do której przez wieki przybywali szukający rady i pomocy Pytii.
Kolejnego, czwartego dnia powitała nas słoneczna stolica Grecji – Ateny. Na trasie eskapady znalazły się znane i ważne dla całego świata punkty kultury antycznej, czyli Agora ze świetnie zachowanym Tezejonem, portyk kolumnowy Stoa Attalosa, Akropol obok widocznego ze wzgórza Teatru Herodesa Atticusa, Panteon poświęcony Atenie Dziewicy. Nie obyło się bez spaceru po Monastiraki - uroczej, niezwykle ruchliwej części miasta przypominającej jeden wielki bazar pełen restauracji i sklepików. Tego dnia nawiedzili również ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz wielki marmurowego Stadion Kalimarmaro, na którym odbyło się otwarcie pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Pod koniec dnia pod okazałym budynkiem Parlamentu obejrzeliśmy charakterystyczną dla Grecji zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po przejechaniu przez Kanał Koryncki dotarliśmy do miejscowości wypoczynkowej na Peloponezie – Tolo, gdzie w piątym dniu wycieczki odbyło się całodzienne plażowanie nad Morzem Egejskim. Po zwiedzaniu odkrytej przez Heinricha Schliemanna strefy archeologicznej w Mykenach przeszliśmy przez Bramę Lwic do Grobu Agamemnona, w którym pochowano mykeńskiego króla z bronią, jadłem i napojami. Ostatnim punktem na trasie wycieczki był przejazd do Koryntu, jednej z najlepiej zachowanych stref archeologicznych - Archaia Korinthos. W godzinach popołudniowych zostaliśmy zaokrętowani na promie w Igoumenitsy, na którym odbyła się nocna przeprawa do Włoch, a następnie przejechaliśmy autokarem do Austrii, Czech. I tak w niedzielne popołudnie troszkę zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy do Białobrzegów.

Uczestnicy wycieczki

2019  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates