background

Aktualności biblioteki

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI – 20 najważniejszych arcydzieł wszech czasów

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Warto w tym dniu zwrócić uwagę na literaturę, którą wielu z nas na co dzień omija szerokim łukiem, a która kształtowała kulturę światową od wielu setek lat. Listę dwudziestu takich dzieł, które odegrały istotną rolę w historii literatury światowej znaleźć można w naszej szkolnej bibliotece. Są na niej m.in. takie tytuły jak Rok 1984, Władca Pierścieni, Zabić drozda, Buszujący w zbożu, Ulisses czy też Przeminęło z wiatrem, Anna Karenina.

Czytaj więcej...

BIOGRAFIE SŁAWNYCH KOBIET

Najbardziej inspirujące, pouczające i podnoszące na duchu są cudze historie.

8 marca, to okazja, by najsłynniejsze kobiety świata zwróciły naszą uwagę. W bibliotece Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach przygotowaliśmy wystawę ich biografii. Można między nimi znaleźć Polki: Marię Skłodowską-Curie, Wisławę Szymborską, Krystynę Jandę, Annę Seniuk, czy Danutę Wałęsę oraz światowe sławy: Matkę Teresę, Księżną Dianę, Coco Channel, Madonnę, Marilyn Monroe, Sophię Loren i inne.

Czytaj więcej...

,,Nad nimi anieli w locie stanęli…’’ – Boże Narodzenie w poezji i sztuce

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej zorganizowano okolicznościową wystawkę o tematyce świątecznej. Pojawiły się na niej dzieła wielkich malarzy i polskich poetów, m.in. utwory ks. Jana Twardowskiego, od którego śmierci w tym roku mija 10 lat.
Motywem przewodnim wystawki są anioły bożonarodzeniowe, których symbolika sprowadza się do słów ks. Twardowskiego: „istoty niezwykłe, olśniewające, wstrząsające, niewidzialne i śpiewające tak głośno, że jeszcze dzisiaj słychać potężne „Gloria”, budzące na Pasterkę - pojawili się zwykłym pasterzom. Te niezwykłe istoty z niezwykłego nieba, w niezwykłą noc wskazały drogę do Pana Jezusa- małego, bezradnego, bezbronnego, w ubogiej stajence (…).

Czytaj więcej...

12 grudnia 2016 - Gawęda o książce - Booktalking - druga edycja!

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać’ (Diderot),
„Naród, który mało czyta ,mało wie. Naród, który mało wie ,podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych” ( Jim Trelease).
Te i inne myśli o roli książki i czytania towarzyszyły prezentacjom drugiej edycji Gawędy o książce, która odbyła się 12 grudnia dla uczniów klas pierwszych i drugich.
Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Jest to przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen, tak by słuchacz zadał sobie pytanie „Co dalej? ” i sięgnął po lekturę.
W szkolnym konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich: Marianna Kośla, Marta Koperska i Adam Figurski z I A, Oliwier Górczyński z I C, Milena Krotoszyńska z I D, Sandra Miodowska z I E/B oraz Antonina Matysiak z II A, Ernest Matyjas z II B i Wiktoria Wrzesińska z II D.

Czytaj więcej...

2017  Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach   globbers joomla templates